Nowy etap Rajdu Polskie Safari

W prawie j 108-letniej działalności Automobilklubu Polski rajdy terenowe stanowiły ważny rozdział. Przed II wojną światową zawodami zainteresowane było także wojsko. W 1938 roku wydarzeniem był rajd w Puszczy Kampinoskiej, w którym zwyciężyła Aleksandra Mazurek w Chevrolecie. 120 kilometrów przejechała ze średnią prędkością 64,15 km/godz.

Animatorem powojennych „terenówek” w naszym Klubie był Paweł Teter i Wojciech Szczygłowicz. To z jego inicjatywy zorganizowany został w 1973 roku pierwszy Rajd Polskie Safari. Paweł wymyślił nazwę imprezy, został także jej komandorem. Zwyciężył Marian Trela przed Wojciechem „Szczygłem” Szczygłowiczem, który był współpomysłodawcą zawodów.

W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych odbywały się regularnie kolejne edycje imprezy. Nie przeszkodził w tym nawet kryzys paliwowy. „Szefował” im niestrudzony Paweł Teter, którego w latach dziewięćdziesiątych zastąpili Wojciech Banaszak i Edward Nowicki. W gronie zawodników z naszego klubu na trasach pojawił się Arkadiusz Sąsara, rywalizujący o czołowe lokaty . Załogi ścigały się na poligonach w Sulejówku, Rembertowie czy Wesołej.

W XXI wieku zawody przeniesiono do Góry Kalwarii, a jednym z kolejnych dyrektorów, obok Bogusława Piekarskiego i Edwarda Nowickiego był Romuald Chałas, obecnie Prezes Automobilklubu Polski. W 35. Rajdzie Safari w 2008 roku triumfowała załoga AP, Tomasz i Patryk Łoszewscy.

Wraz z zamknięciem poligonu w Górze Kalwarii oraz zmianą regulaminu RSMST (nowe przepisy dotyczące OS-ów)  zakończyła się pierwsza karta zawodów – zostały one zawieszone. Obecnie rozpoczynamy nową – 37. Rajd Polskie Safari rozegrany zostanie w dniach 29-30 lipca i stanowić będzie 4. rundę Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych 2017 , 4. rundę Pucharu Polski Samochodów Terenowych 2017 oraz 4. rundę Pucharu Polski w Rajdach Baja 2017.  Na starcie zobaczymy więc wszystkich najlepszych polskich kierowców w tej dyscyplinie!

Bazą zawodów będzie Przasnysz. To właśnie dzięki życzliwości władz Powiatu Przasnyskiego, Miasta Przasnysz, Miasta i Gminy Chorzele, Gmin: Przasnysz, Jednorożec i Krzynowłoga Mała będą się mogły odbyć najstarsze cykliczne zawody terenowe w naszym kraju. My organizatorzy –  zostaliśmy gościnnie przyjęci w nowym dla nas terenie i pragniemy się odwzajemnić gospodarzom świetnie przeprowadzoną imprezą! A pomoże nam w tym Auto Moto Klub Rzemieślnik w Przasnyszu, którego działacze są współorganizatorami zawodów.

Rajd jest przede wszystkim dla Was – Zawodników. Będzie on inny niż większość pozostałych rund w tym sezonie, ale mamy nadzieję, że przypadnie Wam do gustu. Do przejechania jest prawie 130 kilometrów oesowych i zapewniam, że trzeba się będzie napracować „za fajerą”.

Zapraszam na zawody dziennikarzy, którym postaramy się stworzyć jak najlepsze warunki do pracy. Liczymy także, że przybędzie do Przasnysza wielu fanów rajdów terenowych z różnych stron Polski. Mam do nich prośbę: pomóżcie zrozumieć miejscowym kibicom zasady rywalizacji i bezpiecznego oglądania zawodów. Na tym terenie dotychczas nie odbywały się takie rajdy, stąd oni tego mogą nie wiedzieć. A przecież wszystkim nam – pasjonatom motosportu – zależy, aby mieć jak największą przyjemność z oglądania rywalizacji. I po tym bezpiecznie powrócić do domu…

Zapraszam wszystkich na gościnną Ziemię Przasnyską. Dla nas – organizatorów wznowienie Rajdu Polskie Safari to wielkie święto. Zawodnikom życzę „gumowych drzew” i „połamania kierownicy”, kibicom – jak największej ilości wrażeń. Tych, dla których z różnych przyczyn zawody mogą być utrudnieniem – z góry przepraszam. Nie denerwujcie się, przyłączcie się do nas!

Marek Jaczewski

Dyrektor 37. Rajdu Polskie Safari